Academics Students

LMS Science Olympiad Teams Add More Medals

The group of students pose for a photo.

Ladue Middle School Science Olympiad teams traveled to the Chicago area to compete in an invitational tournament on Saturday, February 7, 2015.  The varsity team won first place, the junior varsity team earned fourth place overall, and every team member that competed won a medal.

Varsity Team:

  • Justin Chen, ninth grade: Green Generation 2, Simple Machines 1
  • Gavin Giuliani, seventh grade: Elastic Launch Glider 1, Bottle Rockets 1, Green Generation 2
  • Nevan Giuliani, eighth grade: Meteorology 1, Crave the Wave 2, RoboCross 2, Elastic Launch 1, Dynamic Planet 4
  • Max Kornfeld, eighth grade: Air Trajectory 2, Simple Machines 1
  • Albert Liu, ninth grade: Dynamic Planet 4
  • Annie Liu, ninth grade: Disease Detectives 3, Can’t Judge a Powder 2, Entomology 3, Meteorology 1
  • Raj Paul, eighth gradeBridge Building 3, Bottle Rockets 1, Air Trajectory 2, Anatomy 1
  • Kate Prablek, ninth grade: Can’t Judge a Powder 2, Crime Busters 2, Entomology 3
  • Katie Shaw, seventh gradePicture This 1, Experimental Design 1
  • Cindy Wang, seventh gradeExperimental Design 1, Picture This 1, Fossil 2
  • Ethan Wang, eighth gradeAnatomy 1, Crave the Wave 2, Bridge Building 3, RoboCross 2
  • Christopher Ye, seventh gradeFossils 2, Crime Busters 2, Disease Detectives 3

Junior Varsity Team:

  • Fazyan Ali, seventh grade: Bottle Rockets 1
  • Akshay Govindan, eighth grade: Anatomy 1, Crave the Wave 2, Experimental Design 1
  • Felix Hu, eighth grade: Meteorology 1, Green Generation 1, Road Scholar 3
  • Boran Li, eighth grade: Road Scholar 3
  • Kevin Li, eighth grade: Crime Busters 4, Crave the Wave 2
  • Louis Li, sixth grade: Bottle Rockets 1, Can’t Judge a Powder 3
  • Jack Madden, eighth grade: Experimental Design 1, Fossils 1
  • Joji Sherman, eighth grade: Solar System 2, Experimental Design 1, Entomology 4
  • Michael Wayne, seventh grade: Can’t Judge a Powder 3
  • Alexander Ye, sixth grade: Anatomy 1, Crime Busters 4, Green Generation 1, Fossils 1

Coaches:

  • Amy Baniak, Brian Scheidt, Christine Allen, Liz Petersen, Emily Chu, Hugh McMonigle, Kathleen Mercury, Kathy Murphy, Kelly Hake, Laurie Lambie, Peggy Doty, Mark Bierenbaum, Martin Long, Matt Mortillo, Melody Frese, Michael Clay, Paul Turney, Reva Davis, Sara Eller, Theo Washingto